top of page

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Kto jest kim?

Coraz więcej osób w sytuacji kryzysów życiowych, decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Niestety nie każda osoba która takiej pomocy szuka, wie czym różni się psycholog od psychiatry, a tym bardziej od psychoterapeuty. Czasami podczas pierwszego kontaktu muszę prostować, że nie jestem panią doktor (w domyśle lekarzem), a tylko magistrem :).

Jak więc znaleźć dla siebie odpowiednią pomoc wśród rosnącej liczbie gabinetów, poradni i ośrodków?

Poniżej mała ściągawka, która pozwoli na lepsze rozeznanie w temacie.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie i posiada dyplom, który uprawnia ją do wykonywania zawodu. Ma wiedzę i umiejętności do wykonywania testów i badań psychologicznych, a także do wydawania opinii. Może także prowadzić poradnictwo psychologiczne. Nie jest jednak osobą przygotowaną i upoważnioną do tego, aby prowadzić psychoterapię.

Psychiatra jest lekarzem medycyny, który specjalizuje się w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych. Jako jedyny może prowadzić terapię farmakologiczną, zlecać badania, przeprowadzać diagnozę medyczną. Nie może jednak prowadzić psychoterapii bez uzyskania uprawnień psychoterapeuty.

Specjalista terapii uzależnień to psycholog (ewentualnie osoba, która ukończyła pedagogikę, socjologię itp.) lub lekarz medycyny, który ukończył (lub jest w trakcie ) szkolenie z zakresu psychoterapii osób uzależnionych i ich rodzin. Szkolenie takie trwa ok. 2 lat.

Psychoterapeuta to psycholog (socjolog, pedagog itp.) lub lekarz, który ukończył lub jest w trakcie, szkolenia z zakresu psychoterapii. Szkolenie takie trwa minimum 4 lata. Program szkolenia obejmuje zajęcia teoretyczne, ale także psychoterapię własną, superwizje i staże kliniczne. Psychoterapeuta posiada odpowiednie przygotowanie do pracy z osobami w kryzysach życiowych, a także z osobami cierpiącymi na rózne zaburzenia psychiczne.

Niestety zawód psychoterapeuty nie jest w Polsce uregulowany prawnie i wiele osób bez odpowiedniego przygotowania, bezkarnie i bezrefleksyjnie reklamuje swoje usługi jako psychoterapię. Jest to działanie nieetyczne i niejednokrotnie bardzo szkodliwe dla osób, które z takich usług korzystają.

Na co zwrócić uwagę szukając dobrego psychoterapeuty?

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie, czyli ukończone (lub w trakcie) szkolenie w 4-letniej szkole psychoterapii. Profesjonalny psychoterapeuta nie ukrywa tych informacji, a zazwyczaj w opisie swoich kwalifikacji zaznacza, którą szkołę kończył i w jakim nurcie pracuje. Ukończone studia psychologiczne i rózne kursy doszkalające, nie są równoznaczne z posiadaniem kwalifikacji psychoterapeuty.

Warto zasięgnąć informacji o danym specjaliście. Najlepszym źródłem informacji są oczywiście osoby, które korzystały z pomocy danej osoby. Jednak zdarza się, że nie chcemy nikogo pytać o polecenie i wybieramy kogoś np. sugerując się opiniamy na portalach, korzystając z wyszukiwarek specjalistów itp. Warto pamiętać, że psychoterapeuta to osoba przy której mamy czuć się komfortowo, gdyż będziemy sięgać do bardzo delikatnych kwestii. Dlatego też mamy prawo do rezygncji ze spotkań już po pierwszej sesji.

Kolejna ważna sprawa to nurt w którym pracuje dany psychoterapeuta i to czy dany styl pracy będzie nam odpowiadał (terapia krótkoterminowa, dyrektywna, skoncentrowana na emocjach, psychoanaliza, psychoterapia humanistyczna itp.)

Psychoterapia to zazwyczaj droga, która sama w sobie jest trudna, dlatego warto na towarzysza w tej drodze wybrać osobę godną zaufania.

Najnowsze wpisy
Kategorie
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page